1569, 28 July, Perth, Convention
Additional Source
[28 July 1569]
[A1569/7/1][print] [email] [cite] [preceding] [following]
Sederunt
Names at ye conventioun
The names of the nobill men and utheris of the estaittis convenit at Perth, otherwyise namyt Sanct Johnnestoun, upoun the xxviij day of Julii, the yeir of God jM vC thre scoir nyne yeris.
James, erll of Murray, lord Abirnethie, regent to oure soverane lord, his realme and liegis
- Erllis
- James, erll of Mortoun, lord of Dalkeyth, chancellar
- George, erll of Huntlie, lord Gordoun and Badyenoch
- Johnne, erll of Atholl, lord of Bavany
- David, erll of Craufurd, lord Lindesay
- Johnne, erll of Mar, lord Erskin
- Gilbert, erll of Cassillis, lord Kennedy
- Alexander, erll of Glencarne, lord of Kilmawris
- Robert, erll of Buchane, lord of Glendowaquhy
- Williame, erll of Menteyth
- [Maisters]
- Williame, maister Marschell, sone to the Erll Marschell
- Johnne, maister of Grahame, nepote and heyre to the erll of Montroise
- Bischoppis
- Robert, bischop of Caithnes
- Adame, bischop of Orknay
- Alexander, bischop of Galloway
- Alexander, bischop of Brechin
- Johnne, bischop of the Ilis
- Abbottis and pryouris
- Robert, commendatare of Dunfermling
- Johnne, commendatare of Balmerynoch
- Johnne, commendatare of Coldinghame
- Alexander, commendatare of Culross
- Water, abbot of Kinloss
- Robert, commendatare of Quhitherne
- James, commendatare of Pettinweme
- John, pryour of Portmook
- Lordis
- Alexander, lord Hume
- Patrik, lord Lindesay of Byris
- Williame, lord Ruthven
- Laurence, lord Oliphant
- Johnne, lord Glammis
- Patrik, lord Gray
- James, lord Ogilvy
- Robert, lord Sympill
- Johnne, lord Innermeyth
- Andro, lord Stewart of Uchiltre
- Hew, lord Fraser of Lovett
- Robert, lord Maxwell
- Williame, lord Borthuik
- Allane, lord Cathcart
- Henry, lord Methven
- Patrick, maister of Drummond
- Henry, maister of Sinclair
- Ordinar officiaris
- Robert, commendatare of Sanct Marie Ile, thesaurare
- Sir Williame Murray of Tulibardin, knycht, comptrollar
- Williame Maitland of Lethingtoun, younger, secretar
- Mr James Makgill of Rankelour Nether, clerk of register
- Sir Johnne Bellenden of Auchnowle, knycht, justice clerk
- Mr Johnne Spens of Condy }
- Robert Creichtoun of Elyok } advocattis to our soverane lord
- Commissaris for certane of the cheif burrowis
- Edinburgh
- James Baroun
- Alexander Clerk
- Alexander Guthre
- Striviling
- Alexander Forester of Garden, provest
- Robert Forester, younger
- William Norwell
- Perth
- Patrik Murray
- Thomas Monypenny
- Dunde
- Mr James Halieburtoun, provest
- James Scrimygeour of Balbewchy
- James Lovell
- Johnne Fothringhame
- Abirdene
- Thomas Menzeis of Petfoddellis, provest
- Maister Robert Lumisden
- Glasgow
- Johnne Stewart of Mynto, knycht, provest
- James Flemyng
- Sanctandrois
- Patrik Lermonth of Dersy, knycht, provest
- Mr Martine Geddy
- Air
- James Bannatyne
- Montroise
- Johnne Erskin of Dun, provest
Thir abone namit personages wer present at the said conventioun with a greit nowmer of ancient baronis, diverse senatouris of the college of justice and utheris leirnit men of gude reputatioun.