Additional Source

Conventioun

Apud Halyrudhous, vicesimo octavo die mensis Julii 1630 yearis

Sederunt

George, vicount of Dupline, chancellar, Williame, erle of Morton, thesaurar, Williame, erle of Monteith, president of the counsall, Thomas, erle of Hadintoun, lord privie seale, Johne, archibishop of Sanct Andrewes, George, marqueis of Huntlie, the Erles of Mairshel, Mar, Rothes, Cassills, Buchan, Murrey, Wintoun, Linlithgow, Home, Perth, Wigtoun, Kingorne, Abercorne, Tullibardin, Roxburgh, Bugcleuche, Seafort, Annerdaill, Lauderdaill, Carrick, the Vicounts of Air and Drumlanrig, the Bishops of Dunkelden, Aberdein, Murrey, Galloway, Brechin, Dumblane, Caithnes, Argyle, Iles, the Lords Gray, Yester, Sempill, Lovat, Rosse, Torphichin, Spynie, Lowdoun, Balmerinoch, Cowper, Colvill, Blantyre, Burlie, Halyrudhous, Cranstoun, Melvill, Carnegie, Ramsay, Naper, Wemes, Tracquair, Sir Williame Alexander, secretare, Sir Johne Hamiltoun of Magdalens, clerk of register, Sir Thomas Hope of Craighall, knight barounet, advocat, Sir George Elphinstoun of Blythiswod, justice clerk.

Commissioners for the small barons of the shirefdomes of:
Edinburgh
The Lairds of Cranstounriddill and Smetoun
Hadintoun
Sir Robert Richartsone of Pencaitland
Beruick
The Lairds of Polwart and Westnisbit
Roxburgh
Sir James Ker of Hundelie and the Laird of Hunthill
Selkirk
Sir James Pringle of Gallascheillis
Peebles
The Laird of Dawick and James Naismith of Posso
Lanerk
Hamiltoun of Roploch and the Laird of Lee, younger
Dumfries
Robert MacBrair
Linlithgow
The Laird of Rickartoun
Stirline
The Laird of Donypace and Johne Areskine of Balgownie
Air
The Lairds of Blair and Corsehill
Argyle and Tarbet
The Laird of Lawmont
Fyfe
The Laird of Reresse
Perth
The Lairds of Glennegeis and Duncrub
Forfar
The Lairds of Din and Aldbar
Kincardin
The Lairds of Thornetoun and Balmaine
Abirdein
The Lairds of Pittodrie and Thomas Crombie of Kemnay
Narne
The Laird of Caddell, younger
Invernes
Sir Robert Gordoun, knight barounet
Commissioners for the burrowes of:
Edinburgh
Alexander Clerk and James Guthrie
Perth
Androw Gray
Dundie
Thomas Halyburton
Abirdein
Paul Meinzeis
Stirline
Thomas Bruce
Sanct Andrewes
James Watsone
Glasgow
Gabriel Cuninghame
Air
James Blair
Linlithgow
Andrew Bell
Hadintoun
Maister James Cockeburne
Dysert
Maister David Kingorne
Kirkaldie
Johne Williamesone
Monrose
Patrik Lichtoun
Cowper
David Andersone
Anstruther Easter
Thomas Martine
Anstruther Wester
Robert Richartsone
Bruntilland
Williame Meeklejohne
Inverkeithing
Harie Kinglassie
Kingorne
Patrik Wallace
Culros
Maister Edward Blair
Dumfermeline
Patrik Cowper
Craill
Johne MacKesone
Pittinweyme
George Kingorne
Dumfreis
John Irwing
Irwing
James Scot
Jedburgh
Alexander Kirktoun
Selkirk
Master Johne Ker
Peebles
James Williamesone
Dumbar
George Purves
Lanerk
Gedeoun Jacke
Dumbartane
Johne Sempill
  1. NAS, PC1/31, f.1r-v. Back